U.S. Air Force po několika odkladech způsobených odporem Kongresu vyřadí v hospodářském roce 2026 letadla A-10 Thunderbolt II Warthog. Celkem se jedná o posledních 162 letadel. Zrušen bude program Boeing E-7 Wedgetail a omezuje se nákup F-35A.
Návrh představuje významnou změnu strategie vojenského letectva a vesmírných sil a zjevný posun směrem k perspektivním bojovým prostředkům.
V rámci žádosti Ministerstva obrany USA o diskreční rozpočet ve výši 211 miliard dolarů pro fiskální rok 2026 plánuje americké letectvo vyřadit 340 letadel, včetně zmíněných 162 bitevníků A-10. Poklud bude rozpočet takto schválen, půjde o nejmasovější vyřazení vojenských letadel za poslední léta.
Kromě letadel A-10 budou vyřazena další letadla: 62x F-16C/D, 21x F-15E, 14x C-130H, 3x EC-130H, 14x KC-135 Stratotanker, 11x HH-60G Pave Hawk, 4x UH-1N, 35x T-1A Jayhawk a B-1B Lancer.
Na seznamu chybí 32 letounů F-22A Block 20, jejichž vyřazení Kongres opakovaně odmítl schválit, a to navzdory pochybnostem letectva o jejich bojové účinnosti.
Program Boeing E-7 Wedgetail zrušen
Program Boeing E-7 Wedgetail měl nahradit stárnoucí stroje E-3 Sentry AWACS, avšak letectvo E-7 z návrhu rozpočtu na rok 2026 vyřadilo a program ruší. Důvodem jsou rostoucí náklady – z původních 588 milionů na 724 milionů dolarů za kus – a také obavy o schopnost přežití v konfliktním vzdušném prostoru.
Pentagon preferuje investovat do systémů průzkumu vesmírnými prostředky a posílit stávající kapacity pořízením dalších letounů Northrop Grumman E-2D Hawkeye.
Investice do perspektivních prostředků
Vyřazení nepotřebných a/nebo zastaralých letadel, zastavení programu E-7 a seškrtání objednávek letadel F-35 A Lightning II má v rozpočtu uvolnit místo zejména pro perspektivní bojové prostředky:
Rozpočet na pořízení bezpilotních letounů v programu Collaborative Combat Aircraft (CCA) se zvyšuje na 807 milionů USD, s cílem urychlit vývoj autonomních „wingmanů“.
Návrh rozpočtu letectva USA činí 249,5 miliardy dolarů. Personální náklady jsou odhadovány na 44,5 miliardy dolarů, provoz 77,7 miliardy dolarů, 24,8 miliardy dolarů jde do investic na letouny, 6,1 miliardy na raketové systémy a 784 milionů dolarů je vyčleněno na munici. (Foto: Osan Air Base, GovCon Wire, Defence Turk, planes.cz)
O tom žádná, v kdejakým konfliktu ještě mohou odvest kus práce, ale budovat na nich letectvo je blbost
No,po těch A-10 by se leckdo mlsne olízl....
Byli to dobré letadla , viděl jsem kdysá nějaký dokument , že je chtěli dávno vyřadit a tak , hodně se kolem toho nakecalo , ale piloti si to chválily a jednotky pozemní které podporovali také , tam šlo spíše o nějaké zákulisní kšefty myslím , no dnes už asi nejsou tak potřeba , a udržovat je pro jistotu je fakt asi už neefektivní s ohledem na jejich životnost ...
No spíš je problém, že všechny ty letadla jsou přes čtyřicet let stará, KC135 dokonce mnohem starší.
Checht, naivko.. Z dárků nejsou žádné provize do kapsiček, a žádné provize = žádný zájem...
No a proč se nevyjednaji tyto přebytky k nám jak AC130 Herkules, F16 a dalsi a neurychly se dodávka v posunu delších strojů
Takže se uvolnily nějaké sloty v dodávkách na lince na F-35 ...
Celkem 8 záznamů
Copyright © 1999-2025 planes.cz | Redakční systém
Většina letuschopných A-10C prodělala v minulé dekádě výměnu křídel za fungl nová, takže jejich životnost (stanovená hluboko přes rok 2050) není příčinou vyřazení. Proto budou určitě uloženy do zálohy pro případ "policejnich" proti povstaleckých akcí typu Afghánistán...